Všechna města Středočeského kraje se stále potýkají s akutním nedostatkem strážníků. Městská policie by ráda doplnila své řady především na Mladoboleslavsku, Nymbursku, ale i na Mělnicku. Jenže strážníky láká vyšší pražský plat a především statisícové náborové příspěvky.
Na Mělnicku nutně hledají posily v Kralupech nad Vltavou, kde by potřebovali hned čtyři posily. Minimálně jeden další stážník by se hodil v Neratovicích. Přímo v Mělníku už stihli loni několik mužů a žen doplnit, je však jen otázkou času, než zase někdo "zdrhne" do Prahy. Na Mladoboleslavsku je situace ještě horší, chybí zde šestnáct strážníků. Kritická situace je i v Mnichově Hradišti, kde chybí čtyři.
Boj s Prahou o každého strážníka
Bojovat proti pražským podmínkám jde jen těžko. V Praze totiž strážníci dostanou sto tisíc jako náborový příspěvek. Hrubý plat se pak pohybuje kolem 30 tisíc. Tam pohádka nekončí, strážníci dostanou příspěvek na bydlení, na dopravu, na dovolenou a ještě navrch stravenky.
Těmto podmíníkám nemohou města ve středočeském kraji konkurovat ani náhodou, proto o strážníky stále přicházení ve velkém, at dělají co dělají. Navíc když je málo kolegů, je víc práce a větší stres, což opět vede k odchodu do Prahy. "Je to trochu začarovaný kruh," připouští jeden z mělnických strážců zákona.
"Vidíme, jak se to snaží ostatní města zachraňovat. Ale když nejsou peníze, tak to dost dobře nejde. Zvláště je těžké udržet ty, kteří ještě nemají rodinu a vlastní dům nebo byt. Ti si často odbydou začátky tady, ale pak je pro ně Praha velkým lákadlem," shrnuje strážník zkušenosti se situací několik kamarádů.
Práce v hlavním městě se přitom až tolik neliší od menších měst. Proto strážníci v podstatě dobře vědí, do čeho jdou. "Nebezpečné čtvrti a nebezpečné situace jsou všude. V každém městě to může být dost divoké, nemyslím si, že by v Praze byla práce o tolik náročnější. Zato je lépe zaplacená. Ale já mám rád svoje město, nechtěl bych se odstěhovat," uzavírá svoje zamyšlení strážník z menšího středočeského města.
Podceňovaní, vysmívaní, a přesto zodpovědní
Práce strážníka je často nedoceněná. Společnost je často vnímá jako o něco méně inteligentní jedince, kteří neprorazili jinde a mají sklony k násilí.
Oblíbený je také argument, že jde jen o lidi, kteří prostě mají žaludek na to, aby "buzerovali" ostatní a rozdávali pokuty. Jejich pravomoci jsou navíc opravdu malé, což nevede k zlepšení společenského statusu této profese. Do nedávna moc nepřidával ani fakt, že někteří strážníci měli jen základní vzdělání.
S příchodem povinné maturity pro policisty se veřejné mínění přeci jen vylepšuje. Přitom dostat se ke strážníkům není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
A ne, opravdu nestačí být jen o něco chytřejší než policejní vlčák. Je nutné zvládnout náročné fyzické testy a hned potom i psychické testy. Pro většinu lidí jsou náročnější právě ty druhé uvedené.
Fyzické testy k městkým strážníkům obnášejí:
- člunkový běh 4krát 10 m
- celomotorický test CMT
- klik - vzpor ležmo opakovaně
- leh sed opakovaně
- běh na 12 minut