Vrba už sice raší, což není zrovna ideální scénář, ovšem i tak se dá pletení vcelku v pohodě zvládnout. Standardní pomlázka se plete vždy z osmi proutků, které musí být stejně dlouhé a v optimálním případě i co nejvíce široké.
Jaký je postup?
- Nejprve si připravíme dohromady deset proutků. Osm by mělo být stejně dlouhých a také silných. Zbývající dva využijeme jako pomoc při samotném pletení.
- Proutky ve svazku uchopíme a tenký proutek stiskneme mezi nimi.
- Vezmeme tenký proutek a omotáme jím rukojeť pomlázky, je důležité utáhnout co možná nejvíce a jednotlivé smyčky vrstvit těsně vedle sebe.
- Konec proutku zatáhneme mezi svazek celé pomlázky. Teď se pozná, zda jsme utahovali poctivě. Pokud ano, pak se nám pomlázka nerozváže.
- Svazek nyní uchopíme tak, že je rukojeť od těla, a rozdělíme ho na dvě poloviny.
- Na jedné ze stran rozdělíme prsty čtveřici prutů opět na polovinu. Vznikne nám mezera a do ní zapleteme první prut.
- Začneme třeba zprava doleva. V levé ruce tudíž máme čtyři pruty a mezi nimi mezeru. Z pravé strany uchopíme vnější prut, přehneme ho doleva a prostrčíme mezerou.
- Vrátíme doprava, ale už ne na vnější stranu, ale rovnou dovnitř, takže se stane prutem vnitřním.
- Na pravé straně opět vytvoříme mezeru mezi čtyřmi pruty a do ní vložíme vnější prut z levé strany a vrátíme ho doleva, ale opět na stranu vnitřní.
- Pokud vše děláte správně, tak z prvotního zmatku budete mít přehlednou osnovu. Stačí v ní pokračovat.
- Na konci pomlázky je potřeba nechat prostor pro uvázání. Na to se využije druhý tenký proutek. Platí to samé jako na začátku, chce to utahovat co nejvíce.
- Posledním krokem je samotné zastřižení pomlázky na konci. Pak už hurá na mlátičku!