Zázrakem přežil holocaust a po revoluci vedl český Playboy. Světově proslulý literát Arnošt Lustig neskrýval lásku k ženám

Arnošt Lustig byl i přes svůj tragický osud velmi veselým typem člověka
 

Český židovský spisovatel Arnošt Lustig zemřel před deseti lety, ale jeho literární dílo stále rezonuje světem. Složitým životním osudem, kterým prošel za druhé světové války, je jeho dílo protknuté. Lustig však nebyl pouze spisovatel vzpomínající na holocaust, který zázrakem přežil, ale také se stal šéfredaktorem časopisu Playboy.

Jeho dílo a životní osud zásadně ovlivnil židovský původ. Arnošt Lustig napsal přes více než čtyřicet románů, několik povídkových knih, esejí, které se tematicky zaměřují právě na židovství, holocaust a druhou světovou válku. Od šedesátých let se Lustigovy knihy překládají do několika jazyků a jeho význam tak zdaleka přesahuje hranice České republiky. Čím vším si musel Lustig projít a proč jen o chlup unikl jisté smrti? 

Tragická válka

Arnošt Lustig pocházel z rodiny malého obchodníka. Rodák z pražské Libně zde vychodil obecnou školu a začal studovat na reálce, z které byl však kvůli židovskému původu roku 1941 vyhozen. Velmi rychle se snažil vyučit krejčím, ale v listopadu 1942 byl poslán do Terezína, a to v pouhých šestnácti letech. 

To pro něj ovšem nebyla poslední hrůzná adresa. Později byl poslán do koncentračního tábora v Osvětimi a Buchenwaldu. Kromě všudypřítomné tragédie viděl svého otce odejít na smrt do plynové komory. 

Jako zázrakem utekl z transportu smrti z Buchenwaldu do Dachau a až do konce války se schovával v Praze. Tato trýznivá a složitá doba se mu později stala nevyčerpatelnou studnou námětů. 

Po válce? 

Arnošt Lustig v roce 1946 začal studovat na Vysoké škole politických a sociálních věd a už tehdy začal přispívat články do novin a časopisů. Už v roce 1948 se dostal do Izraele jako zpravodaj Lidových novin v izraelsko-arabské válce. Později zastával pozici vedoucího kulturní rubriky týdeníku Mladý svět, zároveň pracoval jako scenárista filmového studia Barrandov. 

Když se během invaze Vojsk varšavské smlouvy v roce 1968 ocitl s rodinou na dovolené v Itálii, rozhodl se nevrátit do vlasti, za což byl v nepřítomnosti odsouzen k 3,5 roku vězení. Chvilku rodina žila v Jugoslávii, následně v Izraeli, až se v roce 1970 přestěhoval do USA. Od roku 1973 zde přednášel o filmu, literatuře a scenáristice na American University ve Washingtonu.

Po revoluci se vrátil do rodné vlasti a na nějakou dobu se stal šéfredaktorem časopisu Playboy. Arnošt Lustig byl také vyhlášený jako milovník žen, což právě na této pozici skloubil se svojí literární a novinářskou profesí.  

Nejvýznamnějším dílem jsou knihy jako Noc a naděje či Démanty noci, které zfilmoval režisér Jan Němec. Lustig byl vždy vnímán jako veselý člověk, na kterém se tragédie z druhé světové války mentálně nepodepsaly. Zemřel v roce 2011 na rakovinu lymfatických uzlin. 

KAM DÁL: Nejošklivější náměstí v Praze. Václavák vždy přitahoval podsvětí a vládla zde prostituce