Dětství Johna Cleese bylo poměrně běžné, nejprve žili s rodiči v městečku Weston-super-Mare a později v Bristolu. Nic tehdy nenaznačovalo jeho budoucí věhlas a hvězdnou kariéru. Ve škole ale vynikal (což mu spolu s jeho již tehdy výraznou výškou rozhodně nepřidávalo na oblíbenosti mezi spolužáky), a tak není divu, že byl později přijat na Cambridge University, i když z důvodu velkého zájmu musel dva roky čekat, než mohl skutečně nastoupit a začít studovat právo. Již tehdy měl rád humor, a tak na sebe nenechal dlouho čekat jeho vstup do dramatického klubu univerzity Footlights comedy society.
První velké úspěchy
Prvním velkým úspěchem pak byla revue Cambridge circus, v níž vystupoval již s dalším budoucím členem skupiny Monty Python Grahamem Chapmanem. Revue později slavila úspěchy až na Brodwayi. Při svém pobytu v Americe hrál John Cleese také v muzikálech, věnoval se žurnalistice a seznámil se s příštím animátorem Monty Pythonů Terrym Gilliamem.
Zpátky doma
Po návratu ze Spojených států se vrátil k dřívější práci a účinkoval například v pořadu Marty Feldman show, stejně jako již další budoucí členové Pythonů. Dodnes známý Létající cirkus pak diváky provázel v letech 1969 - 1974. Další projekty této skupiny potom na podobu Létajícího cirkusu víceméně navazovaly a oblíbené jsou dodnes.
Produkční společnost
Již v roce 1971 se nadaný John Cleese rozhodl založit také produkční společnost Video Arts (řídí ji dodnes, a to s velkým úspěchem a zisky). Věhlasnými se staly už první díly humorem protkaného seriálu výukových snímků pro byznysmeny a úspěch pokračoval i seriálem Hotýlek a dalšími.
Komik rektorem
Jak bylo uvedeno, Johl Cleese vystudoval právo a jako takový se také zajímal o vzdělávání i nadále - tentokrát již z druhé strany katedry. A protože jde o člověka, kterému není úspěch neznámý, dosáhl i v této oblasti na post rektora University of St. Andrews, který zastával v letech 1970 - 1973.
Rektor komikem
Všechny vyjmenované profese (i ty nezmíněné) jsou rozhodně zajímavé, my ale Johna Cleese známe přece jen hlavně jako vynikajícího filmového a seriálového herce, bez něhož by byl svět kinematografie o mnoho chudší. Posuďte sami - všechny filmy z dílny Monty Pythonů, Ryba jménem Wanda, Milionový závod, Růžový panter, Valiant, Život Briana… Mohli bychom pokračovat ještě hodně dlouho a těžko bychom vybírali ten skutečně nejlepší snímek.
Osobnost se vším všudy
Svůj vliv nejen ve filmovém průmyslu dokazuje John Cleese častěji, než by se některým lidem mohlo líbit. Svoje názory si rozhodně nenechává pro sebe a "zásobuje" jimi i novináře. Obecně známým je třeba jeho vyjádření, že Londýn už dávno není anglickým městem. Svůj postoj potvrdil nedávno také přestěhováním na ostrov Nevis, který je součástí Závětrných ostrovů v Karibiku. Ostatně již v minulosti prohlásil, že ke svému životu nezbytně nutně potřebuje svobodu. "Vždycky jsem měl nutkání, které jsem nedokázal úplně vysvětlit, o potřebě být volný, jak jen to je možné." Některé jeho současné názory a podpora Brexitu dokonce vnesly nedorozumění mezi něj a dalšího z Monty Pythonů Terryho Gilliama.
V lásce mu štěstí tolik nepřálo
Ačkoliv John Cleese slaví úspěchy téměř všude, kam vstoupí, v manželství se mu příliš nedařilo. Dnes, ve svých osmdesáti letech, je ženatý už počtvrté. S první manželkou Connie Booth, kterou si vzal v roce 1968, přitom vydržel (prozatím) nejdéle, a to plných deset let. Po tříletém životě svobodného muže se oženil v roce 1981 s Barbarou Trentham, ale manželství po devíti letech opět ztroskotalo. Ani do třetice nešlo o vztah až za hrob a na svazek s Alycí Eichelberger si v životě vyhradil pouhých šest let. Nyní se zdá, že herec, který sám o sobě říká, že se cítí jako čtyřicátník, našel štěstí vedle své již čtvrté ženy, sedmačtyřicetileté Jennifer Wade, o níž konstatoval, že teprve ona je tou skutečně pravou.
Osmdesátkou práce nekončí
Ani dnes, v poměrně pokročilém věku, se John Cleese ale nebrání občasné práci ve filmu. Z jeho posledních snímků můžeme vzpomenout například rodinnou komedii Clifford the Big Red Dog. A můžeme věřit, že nepůjde o jeho poslední roli.