K vodě
Gardské jezero není jen symbolem regionu, ale celé Itálie. Luxusní hotely se střídají s kempy, k dispozici je nabídka nepřeberných možností sportovního vyžití i relax s vínem a zábava pro děti. Za „vše v jednom“ se ale platí.
Zajímavou alternativou jsou dvě menší jezírka nedaleko slovinských a rakouských hranic. Zátiší s vrcholkem hory Mangart (2 667 m), který je po většinu roku zasněžený, bere dech. Přírodní park Laghi di Fusine je perfektní místo pro pěší turistiku. Nenáročné a dobře značené stezky jsou z velké části ve stínu a s výhledem na hory. S dětmi můžete absolvovat kratší okruh kolem jezer. Patříte-li ke zdatnějším turistům, vydejte se do okolních kopců. Sella Colrotondo vám nabídne krásné výhledy na jezera, údolí i horský masiv.
Jedinou nevýhodou je slabá obslužnost. K restauracím je to většinou pár stovek metrů mimo trasu. Jediný stánek s občerstvením je u dolního jezera. Hned za hranicemi se stavte v turisticky vyhledávaném Tarvisiu, doplňte zásoby a u břehu si udělejte piknik v trávě.
Jak se sem dostat:
Při cestě do Itálie se nejčastěji projíždí skrz dálniční tunel Karavanky (průjezd je zpoplatněný, stojí 7,80 eur). Od exitu na městečko Tarvisio se k jezerům dostanete do třiceti minut. Ve Fusine Valromana odbočte na silnici SS54 až k parkovišti Schicchizza. Pak jen lesní cestou Sentiero Rio del Lago do cíle.
Jezera jsou přístupná celoročně, ale v zimní sezóně Julské Alpy zapadají sněhem a cesta je náročná. Ideální je návštěva mezi květnem a koncem října.
Za historií
Turín, Milán, Benátky. Trojice nejlákavějších italských měst. Cestou na dovolenou ale míjíte spoustu těch menších, která také stojí za vidění a ukrývají v sobě spoustu pokladů.
Cestou k moři projedete kolem Udine. Stotisícové město leží hned u dálnice a je první ochutnávkou italské kultury, historie a kuchyně. Je plné kaváren, bister a restaurací, kde poškádlíte chuťové buňky. Zdražování se na jídelních lístcích prozatím neprojevilo. Bez potíží se najíte za 14 eur (350 Kč). Neperlivá voda je tu navíc většinou zdarma.
Co můžete vidět v Udine:
Město má historické centrum, památky si ale bez lidí nevyfotíte. Mimo místních je tu dost turistů ze Slovinska a Rakouska, pro které je Udine příjemným zpestřením.
- Piazza della Liberta
- Loggia del Lionello
- Loggia di San Giovanni
- Torre dell’Orologio
- Castello di Udine
- Cattedrale di Santa Maria Maggiore
- Palazzo Arcivescovile
- Mercatovecchio
Do centra se nedostanete autem. To je třeba nechat o pár ulic dál. Parkování ale není problém. Je tu dostatek volných míst i v pracovní dny, stání u obchodních domů nebo supermarketů nebývá časově omezené a mezi domy na sídlištích nejsou zóny. Ale pozor – Italové parkují natěsno.
Jak se sem dostat:
Itálií budete zřejmě projíždět po dálnici E55. Držte se na ní až ke sjezdu do Udine a pak následujte směrovky k centru. Od hranic s Rakouskem je to zhruba 100 kilometrů.
V příštím dílu seriálu Levné cesty po Evropě se vydáme na Kypr.
Zdroj: montagnaestate.it, visititaly.eu
KAM DÁL: Odplata pro cestující v letadle: Žena si nohy na opěradle líbit nenechala