Ani ruský car Ivan IV., který žil v letech 1530 až 1584, to neměl ve svém životě příliš jednoduché. Už jako tříleté dítě se stal po smrti svého otce oficiálně moskevským velkoknížetem. Na dvoře býval svědkem mnoha ukrutností, což na zvláštní povahu chlapce mělo neblahý vliv. Mimo jiné na otravu tragicky zemřela jeho matka Jelena Glinská. Z Ivana IV. vyrostl krajně podezíravý monarcha s psychickými problémy, který nikomu nevěřil.
Narušená psychika mohla za kruté carovo chování
Car se vyznačoval velkou podezíravostí vůči sobě i krutostí nejen ke svým spolupracovníkům, ale také ke svým blízkým. Neváhal vztáhnout ruku i na svoji snachu ve vysokém stupni těhotenství, která kvůli tomu potratila. Svého syna Ivana, jenž přispěchal manželce na pomoc, praštil železnou tyčí tak silně, že muž na následky zranění zemřel.
Ivan IV. s přízviskem Hrozný měl po celý svůj život trable s udržením své vlády ve svých otěžích. O moc bojoval s vysokou šlechtou – bojary, jimž se pokoušel omezit jejich moc. Svou zemi musel na severu bránit před Švédy, na západě před Polskem a Litvou a na jihu před Tatary. Už ve svých 13 letech provedl Ivan IV. státní převrat a zbavil se svých odpůrců z řad bojarů – některé nechal zavraždit, jiné poslal do vyhnanství.
První manželství s Anastasií
V 17 letech se prohlásil carem a samovládcem vší Rusi a krátce nato se poprvé oženil se stejně starou Anastasií Romanovnou. Ta dokázala hrot jeho špatných vlastností otupovat a dovést ho k reformám, jež zemi měly prospět. Prameny uvádějí, že oba dva si byli velice blízcí. Z tohoto pravděpodobně víceméně šťastného manželství vzešlo celkem šest dětí, mimo jiné i syn Ivan Ivanovič, kterého otec v hněvu zabil, a jeho nástupce syn Fjodor I.
Manželství cara s Anastasií trvalo třináct let a ukončila ho těžké onemocnění Anastasie. Manželčina smrt cara Ivana IV. velice zasáhla. Z její smrti vinil bojary a byl přesvědčený, že jeho ženu nechali otrávit. Moderní výzkumy skutečně potvrdily obsah olova ve vlasech Anastasie. Olovo se ovšem době, kdy žila, používalo také k léčbě, takže kdo ji měl vlastně na svědomí, je těžko dnes posoudit.
Stála za smrtí dvou následujících manželek otrava?
Druhou carovou manželkou se stala dcera kabardsko-balkarského knížete Marie Temrjukovna, jež se vyznačovala nebývalou krásou. Roli nevlastní matky carových dětí však nezvládala a oblí
bená prý nebyla ani na carském dvoře. Zemřela po osmi letech manželství po porodu syna, který skonal krátce po ní. A opět začaly kolovat domněnky o její otravě, kterou měli mít na svědomí odbojní bojaři. Však se jim car odměnil řadou represivních opatření.
Třetí manželka Marfa Sobakinová pocházela z kupecké rodiny a na carském dvoře se příliš neohřála. Zemřela totiž již po 14 dnech od svatby. Jestli v tom nějakou roli sehrála otrava, těžko dnes posoudit, ale šeptanda o ní jen posílila Ivanovu paranoiu.
Dožití v klášteře nebo vražda
Čtvrtá manželka Anna Koltovská byla neplodná, a proto z dynastického hlediska nepotřebná. Z tohoto důvodu byla carem zapuzena už dva roky po sňatku. Čekal ji padesát let dlouhý život jeptišky v klášteře. Jiná cesta pro ni neexistovala.
Nyní si Ivan IV. řekl, že dost bylo manželství s posvěcením církve. Jeho pátou ženou se stala Marie Dolgorukovová, jež měla být potomkem zakladatele Moskvy Jurije Dolgorukého. Legenda o ní kolující říká, že ji car zapudil hned po svatební noci, když zjistil, že už není panna. Vzhledem k tomu, že však o ní neexistují žádné písemné zmínky, historikové předpokládají, že se jedná o fiktivní postavu. I šestá carova žena Anna Vasilčiková skončila v klášteře. Údajně na příkaz Ivana IV. však byla zavražděna stejně jako sedmá žena Vasilisa Melenťjevová.
Anglická královna Alžběta I. řekla: "Ne."
Jednou z žen, o jejíž ruku se car Ivan IV. Hrozný ucházel, byla údajně také královna Anglie a Irska - Alžběta I. O ní je však známo, že odmítala každého nápadníka, tedy ruského cara nevyjímaje. Oč jinak by se možná psaly světové dějiny, kdyby se takto dynasticky spojily tak ohromné země, jakými tehdy byly Anglie a Rusko.
Poslední žena cara přežila a skončila v exilu
Osmá žena v pořadí byla Marie Fjodorovna Nagaja, která Ivanu IV. Hroznému porodila jeho poslední dítě syna Dimitrije. Tři roky nato však car umírá a ona i s dítětem odchází do exilu. Malý carevič se dospělého věku nedožil, protože za nejasných okolností zemřel jako devítiletý.
KAM DÁL: Tady i Pražáci zapomenou na Prahu. Navštivte vyhlídku Máj, kouzelná je i v zimě.