Bob Dylan v Brně
Koncert Boba Dylana, jednoho z nejvýznamnějších hudebníků 20. století, je tou akcí, za kterou budou muset případní zájemci ze Středočeského kraje vyjet. 15. 4. bude totiž Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmermann, o jehož příběhu jsme psali mimo jiné zde, vystupovat v Brně. A rozhodně to nebude koncert ledajaký. Počet vstupenek je omezený, v prodeji jich je pouze kolem tří tisícovek, bude se tedy jednat o intimnější atmosféru než tu, na jakou jsme u hudebníků Dylanova ražení zvyklí. S tím samozřejmě souvisí fakt, že vstupenky se rozprodaly jen pár hodin poté, co byl spuštěn předprodej. Není však třeba vzdávat se všech nadějí – již nějakou dobu jsme zvyklí na to, že vstupenky seženeme i pár desítek minut před koncertem. A pravda je taková, že podobná příležitost se patrně nebude opakovat. Bobu Dylanovi, autorovi takových hitů jako třeba Like a Rolling Stone, Knocking on Heavens Door, Mr. Tambourine Man či Desolation Row, je sedmdesát šest let.
Jo Nesbø: Macbeth
Už teď je jasné, že to bude velké. Jeden z nejznámějších autorů takzvané severské detektivky, sedmapadesátiletý norský spisovatel Jo Nesbø, změnil českého nakladatele. V nakladatelství Práh vychází Nesbøho nejnovější titul Macbeth a šušká se cosi o půlnočním prodeji – něco takového jsme tu měli naposledy v souvislosti s Harrym Potterem.
Jo Nesbø: Doktor Proktor a vana času
A u norského spisovatele zůstaneme i v dalším tipu. Tentokrát se však přesouváme na pole filmu. Do českých kin totiž míří snímek určený pro děti založený na Nesbøho námětu.
Pepa, Gavrilo Princip, Hastrman
A do kin míří zajímavých snímků více. Jedním z nich je Hastrman, film založený na námětu jednoho z nejčtenějších českých spisovatelů dneška Miloše Urbana. Za román Hastrman byl Miloš Urban vyznamenán cenou Magnesia Litera. Převedení tohoto sugestivního příběhu na filmové plátno se ujal Ondřej Havelka, jenž společně s Petrem Hrudským napsal rovněž scénář.
Dalším snímkem, na nějž se diváci těší, je Gavrilo Pricnip – proces. A jak název napovídá, jedná se o filmové zpracování příběhu Gavrilo Principa, bosenskosrbského politického aktivisty, s nímž je spojen počátek první světové války, s nímž je spojen kromě jiného i známý výrok "Tak nám zabili Ferdinanda!" Byl to právě Gavrilo Princip, který 28. června 1914 spáchal v Sarajevu atentát na Františka Ferdinanda d’Este. Jak se film podařil, se budete moci přesvědčit 20. dubna.
A poslední tip: snímek Pepa s Michalem Suchánkem v hlavní roli, životní outsider, který hledá životní štěstí, jde do kin 12. dubna.
Pavel Čech, Radek Malý: Poštou havraní
"Pavel Čech je malíř. A hasič. A Indián," stojí v anotaci ke knize. A kdo je Radek Malý? Básník. Překladatel. Autor skvělých knih pro děti a rovněž dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera. Co vznikne, když spojí tito dva své síly dohromady? Kniha Poštou havraní. Obrazy Pavla Čecha – jež jsou zajisté pozoruhodné samy o sobě – doprovodil Radek Malý básněmi. Někdy báseň obraz rozvíjí, někdy doplňuje, někdy se k němu pouze více či méně volně přimyká. Tak jako tak stojí výsledek za to. Radek Malý opět dokazuje, že básně pro děti mohou skýtat plnohodnotné potěšení i dospělým čtenářům. A snad i naopak. Kdo sleduje tvorbu tohoto básníka pozorněji, mohl si všimnout, že Malý je schopen jednu báseň použít jak v knize pro děti, tak v knize pro dospělé – kdo jeho tvorbu pozorněji nesleduje, něčeho takového by si patrně vůbec nevšiml. Tak citlivě dokáže Malý pracovat s celkem knihy. Stejně citlivý se ukázal, když dodal obrazům Pavla Čecha slova.