Pandemie koronaviru pravděpodobně filmový svátek obrátí na hlavu. Žádné hvězdy na červeném koberci letos zářit nebudou, ale ceny se rozdají i tak. Zdá se, že letos máme i my jedno želízko v ohni. Film Šarlatán o českém léčiteli se dostal do užšího výběru. Po dlouhém čekání by tak mohl slavit český film mezinárodní úspěch toho největšího kalibru.
Kdo byl první?
První držitel Oscara s českým občanstvím je zároveň asi nejsmutnější příběh československé kinematografie. Dětský herec Ivan Jandl dostal prestižní cenu za zahraniční válečný film Poznamenaní. Jeho život se stal však obětí propagandy a jeho úspěch byl umlčen a jeho následná kariéra zcela zadupaná do země.
Úplně prvním československým filmem, který na předávání Oscarů získal cenu v kategorii zahraničních filmů, byl Obchod na Korze. Úžasné válečné dílo Elmara Klose a Jána Kadára slavilo úspěch v roce 1966. Na ten navázal tehdy velmi mladý Jiří Menzel také s válečným příběhem a adaptací knížky Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Kdo další slavil úspěch?
Kolja a dlouho nic
Silná vlna československé kinematografie v šedesátých letech neproměnila mnoho želízek v ohni. Nominace Lásky jedné plavovlásky (1966) a Hoří má panenko (1968) Miloš Forman ještě neproměnil ve vítězství. Až jeho americká tvorba po emigraci slavila úspěch. Jeho Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus už jsou z produkčního hlediska americké filmy.
Ryze český film zvítězil až v roce 1996, kdy cenu za cizojazyčný snímek získal Jan Svěrák a jeho Kolja. Od té doby je ve světě amerického Oscara ticho po pěšině. Mladý režisér už se mohl pyšnit studentským Oscarem za film Ropáci a jednou nominací za snímek Obecná škola. Následující léta už jsme se jako Česká republika museli smířit pouze s nominacemi. Hřebejkův film Musíme si pomáhat a dílo Ondřeje Trojana Želary své nominace neproměnily. Jak to dopadne se Šaratánem, to teprve uvidíme.
KAM DÁL: Nohavicovi jeblo. Populární zpěvák se nekompromisně opřel do aktuální situace písničkou