O dramatické události není ani v tomto historickém týdnu nouze. Vybrali jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších!
10. října
V roce 1938 je v Československu pochopitelně stále tématem číslo jedna Mnichovská dohoda. V roce 2010 jsme ale měli důvod k radosti – Josef Váňa se stal posedmé vítězem Velké Pardubické.
Ve světě vyšla v roce 1961 kniha Josepha Hellera Hlava XXII, která je dnes součástí klasické literatury, Fidži vyhlásilo v roce 1970 nezávislost a v Ženevě se podepisovaly smlouvy – v roce 1980 například Úmluva o některých konvenčních zbraních, které mohou způsobovat nadměrné utrpení nebo mít nerozlišující účinky. V jejím znění byste pak našli tříštivé zbraně, nástražné miny, zápalné zbraně nebo oslepující laserové zbraně.
V roce 2001 představil tehdejší americký prezident George W. Bush seznam 22 nejhledanějších teroristů. Později byl několikrát aktualizován.
11. října
V roce 1984 obdržel Jaroslav Seifert Nobelovu cenu za literaturu. V roce 1989 československá vláda zkrátila vojenskou službu na 18 měsíců, v roce 2014 dopadly příznivě komunální volby pro vládní koalici ANO, ČSSD a lidovců.
V roce 1968 startovalo Apollo 7, první s lidskou posádkou v tomto programu. V roce 1986 sužovala svět Studená válka. Ronald Reagan a Michail Gorbačov se tehdy sešli v Reykjavíku na Islandu, aby jednali o omezení svých jaderných arzenálů v Evropě.
12. října
Už v roce 1928 byly v dětské nemocnici v Bostonu poprvé použity umělé železné plíce. V roce 1935 zakázalo nacistické Německo, aby se v rádiu hrál jazz.
V roce 1947 byla v Brně založena vysoká umělecká škola Janáčkova akademie múzických umění s hudební a divadelní fakultou. Funguje dodnes a studovalo na ní mnoho známých osobností. Významnými osobnostmi, které zde studovaly nebo působily ve studiu MARTA, jsou například Vladimír Menšík, Hana Zagorová, Pavel Zedníček, Dagmar Havlová, Boleslav Polívka, Jana Švandová, Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Ivo Krobot a další.
V roce 1990 Státní banka československá provedla devalvaci koruny tím, že stanovila kurs koruny vůči americkému dolaru v poměru 1:24. To bývá pokládáno za začátek ekonomické reformy v tehdejším Československu.
13. října
V roce 1754 se konal v Praze první tah právě založené státní loterie. V roce 1781 vydal císař Josef II. tzv. Toleranční patent – vyhlásil neomezenou náboženskou svobodu. Historie se začala psát v roce 1792 také v Americe – ve Washingtonu byl položen základní kámen Bílého domu. V roce 1929 zažilo Československo první rozhlasové vysílání z dostihů Velké Pardubické.
14. října
V roce 1922 proběhla oficiální registrace týmu Baník Ostrava (do té doby jako SK Slezská Ostrava). V roce 1963 používá britský tisk poprvé pojem „Beatlemania“, když popisuje scény z vystoupení Beatles.
V roce 1990 byl předsedou Občanského fóra zvolen Václav Klaus.
15. října
V roce 1984 dosáhla první československá výprava do Himálaje vrcholu Mount Everestu. Vztyčila československou vlajku a setrvala zde půl hodiny. V roce 1990 získal Michail Gorbačov Nobelovu cenu míru.
16. října
Jen den poté, co výprava dosáhla vrcholu Mount Everestu, zemřel při sestupu horolezec Jozef Psotka, který spolu se Zoltánem Demjánem jako první Čechoslovák stanul na vrcholu nejvyšší hory světa.
V roce 1946 bylo oběšeno deset válečných zločinců druhé světové války, kteří byli odsouzeni v Norimberském procesu. V roce 1962 bylo prezidentu USA J. F. Kennedymu oznámeno rozmístění sovětských raket na Kubě. Začala Kubánská krize.
Zdroj: lidovky.cz, wikipedia.org, history.com, mujrozhlas.cz
KAM DÁL: Největší mystifikační akce StB: Stál za ní špión Bittman a televizní štáb, který chtěl sólokapra. A Štrougal samozřejmě.