Ještě než lékaři přišli na to, co skutečně způsobuje zubní kazy, domnívali se lidé, že je to práce zubního červa, který se provrtal sklovinou, žije uvnitř zubu a způsobuje bolest. Když se rozzlobil a hýbal se víc než obvykle, zvyšovala se i bolest zubu. Naopak když červ usnul, dalo se trápení lépe snášet - alespoň tak si to vysvětlovali naši předci. A stejně jako z dnešního pohledu prapodivné vysvětlení příčiny bolesti zubů byla i její “léčba”. Některé metody bychom snad mohli vyzkoušet i dnes, jiné si ale jistě s radostí odepřeme.
Medem se nic nezkazí
Jednou z metod, kterou se lidé v minulosti snažili červa vylákat, bylo potírání bolavého zubu medem. Jestli se někdy někomu podařilo “červa” chytit, o tom se tehdejší kroniky nezmiňují, ale jak dobře víme, med má svoje léčivé účinky, tak snad alespoň neublížil. Minimálně se člověk nemusel obávat takový lék i polknout. To další metody jsou mnohem šílenější.
Nic pro arachnofobiky
Co byste řekli třeba na takový pavoučí koktejl. Mnohým z nás naskakuje husí kůže, jen si na tyhle osminožce vzpomeneme, potkat je doma v pokoji je noční můra. Nápad, že si budeme dobrovolně vyplachovat ústa právě rozemletými pavouky, smíchanými s vaječnými skořápkami v oleji, tak určitě nebude tím, co bychom přijali jako možnost k vyzkoušení.
Spálené myši podle Aristotela
Podobně zajímavou metodu doporučoval dokonce i známý Aristoteles. Ten ale rozmixované pavouky nahrazoval mrtvou spálenou a rozemletou myší, smíchanou s mramorovým prachem. Touto směsí pak doporučoval vyplnit otvor ve zkaženém zubu a do několika dnů mělo být po bolesti. Vybrali byste si raději pavouky, nebo myši?
Prevence je lepší
To další zaznamenané metody už byly k nebohým pacientům přece jen o něco shovívavější a mnohdy šlo dokonce spíš o jakousi prevenci než o samotnou léčbu. Starověcí Řekové například věřili, že zuby ochrání vyplachování úst oslím mlékem. Inu co - patrně to nemohlo škodit. Pokud se už zub skutečně rozbolel, pomáhalo také jeho polévání vanilkovým extraktem, což je metoda, která se využívá dodnes a má své opodstatnění. Pochybovat bychom jistě mohli o radě, která sice nebolela, ale také jen těžko mohla pomoci. Někteří lidé totiž věřili, že když si ostříhají nehty právě v pátek, budou mít do týdne od bolavého zubu pokoj.
Pozor na pohřební zvony!
A co dělat pro to, aby se zuby vůbec nerozbolely? I na to staré pověry pamatovaly. Pokud bychom se jich chtěli držet i dnes, měli bychom zapomenout na jídlo ve chvíli, kdy zní pohřební zvony. Naši předkové dokonce mysleli i na problémy, které způsobuje dětem prořezávání prvních zoubků. V téhle době bylo dobré do pokoje, kde miminko spalo, položit vařené vejce. Jak se říká - víra může uzdravovat.
Babské rady, které skutečně pomáhají (a chutnají)
Takže jak je vidět, buďme rádi, že si dnes můžeme s bolavým zubem dojít do ordinace. Kdo by se ale přece jen raději chtěl pokusit přemluvit bolavý zub ke kapitulaci v domácích podmínkách, může zkusit “vyhnat zubního červa” rozkousnutým stroužkem česneku. Právě ten je totiž jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik, a tak není vůbec vyloučeno, že může skutečně pomoci. Stejně jako česnek může pomoci rozemletý řebíček nebo kurkuma rozmíchané v kapce olivového oleje, šťáva z cibule nebo žvýkání listů tymiánu. Komu by ale žádná z těchto babských metod nevyhovovala, může zkusit ještě poslední (nebo možná první) možnost, a to je silný alkohol. Jak je známo, slivovice nikdy nic nezkazí, a tak navíc je takový výplach úst poměrně příjemnou metodou léčby. Nejlepší ale samozřejmě je stav, kdy ani o jedné z těchto metod nemusíme vůbec přemýšlet…
Zdroj: Txdentalimplants, Česká televize
KAM DÁL: Nejbohatší rodina světa: Konspirace kolem Rothschildových se dotýkají válek, atentátů i pandemie koronaviru