Frič by dne 8. září oslavil své 139. narozeniny. Byl českým průkopníkem ve studiu kaktusů, etnografem, botanikem a fotografem. Od jihoamerických indiánů si vysloužil přezdívku Dlouhý lovec, jak uvedl Český rozhlas. Jeho celoživotní vášeň začala náhodou.
Jeho obdiv k pichlavému sukulentu propukl naprostou náhodou. Svůj první kaktus si pořídil jako "nástroj odplaty", nijak ho tehdy na první pohled neuchvátil.
Alberta už totiž přestávalo bavit, jak ho jeden strážník pokaždé šacoval, jestli náhodou neodnáší kradená vajíčka. Frič si tedy usmyslel, že s tím skoncuje jednou provždy.
Sehnal kaktus a strčil si ho do kapsy. Jako vždy ho strážník začal šacovat a přesně podle plánu nahmatal pichlavou odplatu. Kaktus tak posloužil svému účelu a dál se o něj už Frič nezajímal.
Po nějaké době ale kaktus, který nechal ladem na okně, vykvetl a to ho naprosto okouzlilo. Sám o něm napsal následující: „Z tak neforemné, nevzhledné rostliny, která mohla mít pro mne význam jenom potud, pokud sloužila mi za nástroj odplaty, vyvinovala se krása, jakou jsem dosud nepoznal…“
Ten den započala jeho celoživotní fascinace kaktusy. Stal se jedním z největších odborníků na tyto rostliny ve střední Evropě. Za svůj život objevil a pojmenoval téměř 30 druhů kaktusů, patří mezi ně např. Cereus fricii nebo Lobivia fricii.
Vzdoroval nacistům
Hned několikrát za kaktusy cestoval do Jižní Ameriky, kde vždy nějaký čas žil s domorodými kmeny.
Jeden kaktus, který si tehdy, v době nacistické okupace, přivezl z cest, pojmenoval po Hitlerovi. Poté, co mu jeden z návštěvníků ke skvělému nápadu pojmenovat rostlinu po "Vůdci" pogratuloval, ho jedním dechem uzemnil.
Řekl mu, že to udělal jen proto, že je ten kaktus nedomrlý, nemocný a brzy chcípne a poté se mu pochlubil nádherným a zdravým exemplářem, který pojmenoval po Einsteinovi.
Frič okupantům vzdoroval, jak jen mohl, na protest odmítal vycházet ze svého bytu a ve sklenících údajně skrýval zbraně. Bohužel zemřel 4. prosince 1944, aniž by se dočkal osvobození.
Šokující tajemství
Několik let po jeho smrti potomci odhalili, že měl v Jižní Americe dceru, kterou při svém odjezdu svěřil do péče náčelníka domorodého kmene. Obě větve jeho rodiny se o sobě dozvěděly až v roce 2000.
Zdroj: Český rozhlas
KAM DÁL: Muž strávil neprávem ve vězení desítky let. Co se děje po jeho propuštění, je kruté.